מהן קרנות מחקות?

המאמר באדיבות https://skn.co.il

קרנות מחקות מדד הם בעצם קרנות נאמנות, אך מטרתם העיקרית שונה. בעוד שקרנות נאמנות מנוהלות במטרה "להכות את המדד" אחריו הקרן עוקבת, ולנסות להשיג למשקיעים תשואה עודפת על הכסף שלהם מאשר השיג המדד המדובר, קרנות מחקות לא מתיימרות להשיג תשואה עודפת על המדד אלא כשמן – לחקות אותו. במילים אחרות, קרנות מחקות הם השקעה פאסיבית אשר מנסה להיצמד כמה שיותר למדד בשביל להשיג את התשואה הדומה ביותר לאותו המדד, וקרנות נאמנות הם השקעה אקטיבית בניסיון להכות את המדד.

 

למה כדאי לבחור דווקא באופציה של קרנות מחקות?

במבט ראשון, כאשר יש מול העיניים שלנו 2 אפשרויות, האחת – להשקיע בקרן שמטרתה להרוויח יותר מהמדד, והשנייה להשקיע בקרן מחקה, למה שבכלל שנבחר בקרן מחקה? אמנם, התשובה לכך נעוצה בעובדה כי בסופו של דבר הכוונה של מנהלי הקרנות להכות את השוק היא לא משהו שהם יכולים להבטיח, ולא פעם בסופו של דבר אחרי ניכוי דמי הניהול התשואה טובה אפילו פחות מקרנות מחקות, שם דמי הניהול נמוכים הרבה יותר. ואכן, יותר ויותר אנשים בוחרים לרכוש דווקא קרנות מחקות, שם אין צורך לשבור את הראש בהבנת כיוון השוק, או בניתוח דוחות, אלא פשוט לסמוך על המדד.

 

תעודות סל מול קרנות מחקות

יסודם של הקרנות המחקות נעוץ בשנת 2008 אז מנהלי קרנות הנאמנות נדרשו לתת מענה עבור תעודות הסל עוקבות המדדים שצברו תאוצה בציבור. גם תעודות הסל הבטיחו לציבור תשואה קרובה למדד (בניכוי דמי ניהול) והם זכו להצלחה רבה. עם זאת, תעודות הסל הם כמו איגרות חוב – כאשר המנפיק בעצם חייב למחזיק את המדד, מה שגורם לכך שכאשר המנפיק נקלע למשבר פיננסי ולבעיה בהחזרה של חובות, הבעיה מתגלגלת אל המחזיק בתעודות הסל. בקרנות הנאמנות לעומת זאת, הכסף מנוהל בחשבון נאמנות אשר הקרן רק מנהלת אותו מבלי שהיא קשורה אליו באופן ישיר. 

 

כללי
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
האם השימוש באנרגיה סולארית יכול לחסוך לכם כסף?
המהפכה הגדולה ביותר של המאה ה-21 תהיה, על פי כל המומחים, מהפכת איכות הסביבה. אחרי שנים בהן השקענו הרבה...
קרא עוד »
יול 03, 2020
תיקון סמרטפונים – אל תזרקו את הטלפון לפח
יש לכם תקלה בסמרטפון? לא תמיד חייב להחליף באחד חדש, במיוחד אם מדובר על תקלה זניחה יחסית. הדרך הנכונה...
קרא עוד »
דצמ 22, 2020
צחצוח שיניים לילדים – כנראה שאתם עושים את זה לא נכון
כל מי שיש לו ילדים מכיר היטב את החשיבות של חינוך לשמירה על שיניים בריאות. למעשה, היום לא רק שברור שיש...
קרא עוד »
פבר 20, 2020