מה חדש בפרויקטים של תמ"א 38 בארץ

כמעט כולנו כבר נתקלנו במושג תמ"א 38. ראינו מבנים שננטשו על ידי דייריהם וגודרו על ידי חברות בניה כאשר שלטי ענק בדבר פרויקט תמא 38 מעטרים את כל האזור. אז מה זה בעצם תמא 38 ומה חדש בפרויקטים הללו?

תמא 38 זוהי תכנית חכמה מאוד אשר כבר יצאה לדרך לפני כשלוש שנים. (קראו בהרחבה באתר אנגלאינווסט) מדובר בפרויקט אשר משדרג את תנאי החיים של הדיירים כשהם לא צריכים למעשה לשלם על כך דבר. איך זה מתבצע בפועל?

אז דבר ראשון לא כל מבנה יכול להצטרף לפרויקט כזה. רק מבנה שעומד בקריטריונים יוכל להשתתף בתוכנית.

מלבד זאת יש צורך בהסכמה של רוב הדיירים לדבר על מנת שאכן ניתן יהיה לצאת לדרך.

מה מקבלים הדיירים?

על פי רוב יתבצע הפרויקט במבנים ישנים שאין בהם חדרי ממ"ד והם זקוקים לחיזוקים מפני רעידות אדמה. יזם או קבלן פרטי יכול לקחת על עצמו את הפרויקט כאשר הוא אמור לדאוג עבור הדיירים לדיור חילופי למשך כל הזמן הזה של הבנייה ושל השיפוצים. כמו כן הוא אמור להתחייב להוסיף לשטח הדירה חדר נוסף שיהווה חדר ממ"ד. הוא גם יחזק את המבנה כולו מפני רעידות אדמה.

מלבד כל זה הוא צריך לחדש את תשתיות הבניין, לשפר את החזית ואת כל הנראות של הבניין ובקיצור – לחדש אותו 'מכף רגל ועד ראש'. בתמורה, הוא יכול להוסיף עוד שתי קומות למבנה אשר אותם הוא יוכל למכור.

מי לא רוצה להצטרף למיזם?

אז האמת היא שהאפשרות הזו קורצת לכולם. מי לא היה רוצה לחדש ולשדרג את תנאי המגורים שלו ועוד ליהנות מחדר נוסף כאשר כל זה יהיה במתנה?

בגדול אפשר לומר שאין מי שמתנגד לדבר ואכן רבים פונים ליזמים המציעים את האפשרות והם מבקשים לבדוק את הנושא.

בכל זאת יש כאלו שמתנגדים. בעיקר הם דיירים מבוגרים שקשה להם מאוד לחשוב על מעבר לדירה אחרת למשך זמן השיפוצים. כמו כן הם יתקשו להתרגל לשינויים והם מעדיפים להיצמד לישן ולמוכר.

יזמים מוכשרים ומנוסים יצלחו גם את המהמורות הללו.

קראו איך עובד בכלל תמ"א 38

אהבתם את המאמר?

Share on Facebook
Share on Twitter
Share on Linkdin
Share on Pinterest

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אתכם