השוואת קופות גמל – כך בוחרים נכון

כאשר משווים בין קופות גמל, צריך להבדיל תחילה בין חיסכון פנסיוני לחיסכון עם קרן השתלמות, אשר מיועד לטווח הקצר. ההשוואה בין קופות הגמל צריכה להתבסס על בדיקת תשואה בשנה האחרונה, ב-5 השנים האחרונות, מדד שארפ, דמי ניהול ויתרת נכסים.

קופות גמל עם תשואות גבוהות לרוב מגלמות גם סיכון יותר גבוה בהשקעה בהן. כך למשל, הראל קמ״פ מסלול כללי עשתה 15.67% תשואה בשנה אחרונה ו- 32.18% ב-5 השנים האחרונות. זוהי תשואה נמוכה בהשוואה לקופת הגמל אנליסט גמל מניות, אשר עשתה 37.32% תשואה בשנה האחרונה בלבד.

היכן הכי משתלם להפקיד את הכסף?

ראשית כל, נתחיל מכך שמומלץ לעשות השוואת קופות גמל על בסיס של תשואה לפי 5 שנים, ולא להתבסס על שנה אחרונה בלבד (קרא פה טיפים נוספים). מדד נוסף וחשוב הוא מדד שארפ, אשר מעניק לכם אינדיקציה לגבי מידת האיכות של הקרן והביצועים שלו ביחד לרמת הסיכון שהיא מגלמת בתוכה.

ככלל, רצוי למצוא קופת גמל שמשלבת בין 3 פרמטרים עיקריים – תשואה גבוהה לאורך 5 שנים, מדד שארפ גבוה ודמי ניהול נמוכים. שילוב אופטימלי בין שלושת הפרמטרים הללו יניב לכם תשואה נאה ובטוחה לאורך שנים, כאשר תוכלו לבסוף למשוך את הכסף עם כל הטבות המס אשר נלוות להפקדה בקופות גמל.

רצוי להתייעץ לפני שמשקיעים את הכסף

אם אתם לא רוצים לקבל החלטות לא מבוססות ולהתחרט לבסוף על הפקדת הכסף שלכם מבלי לעשות השוואת קופות גמל, נמליץ לכם להתייעץ עם יועץ מס שידע לעזור לכם להבין אילו אפשרויות עומדות בפניכם והיכן ישתלם לכם לשים את הכסף. אתם רק צריכים לברר היטב בליווי של מומחה בתחום מהן האפשרויות הכי אטרקטיביות שיש לכם להפקדת הכסף לחיסכון והשקעה.

אהבתם את המאמר?

Share on Facebook
Share on Twitter
Share on Linkdin
Share on Pinterest

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אתכם