מהי חלופת מעצר ומתי היא רלוונטית?

מעצר היא חוויה מאוד לא נעימה בלשון המעטה, אבל היא שלב הכרחי עבור התהליכים הללו של איתור אדם אשר עולה כנגדו האשמה בדבר מעורבות או ביצוע של עבירה. המעצר הוא המקום שבו מחזיקים את אותו האדם עד שאר ההליכים כנגדו מתקדמים אל עבר דיון בבית המשפט עם החלטה של בית המשפט לכאן ולכאן.

המעורבות של עורך דין כבר בשלב הזה של המעצר יכולה במקרים רבים לקדם את האינטרס של האדם שעצור, כמו לסייע לו בנושא של חלופת מעצר, כי גם לו עדיין יש זכויות במדינה ואותן הוא יכול למצוא בסיוע של עורך דין שמכיר את הדרכים הכי יעילות לשחרור הלקוח שלו שבהחלט יכול להיות אדם חף מפשע עם היותו כזה עד אשר הוכחה האשמה.

יכולים לשלם דמי ערבות

במקרים לא מעטים המדינה עושה קופה לא רעה על ידי יצירה של תנאי עבור שחרור של עציר מתא המעצר, כאשר הסכום יכול להיות דבר שהוא בר ביצוע לעומת מקרים שבהם מלכתחילה נקבע סכום גבוה מידי כדי למנוע יציאה של העציר הזה מתא המעצר. דמי הערבות הם הדבר הזה אשר מועבר לבית המשפט, ובמידה ותנאי השחרור מופרים הכסף הזה נלקח לזכות המדינה, אחרת במסגרת התנאים ניתן לבקש בטווח של 180 יום מן היום שבו הופקד הסכום הזה.

אין סכנת בריחה – ביצוע מעצר בית

יש מקרים שבהם המשטרה ומעלה בפני המפשט חשש שמקורו בהתנהגות של העצור שנמצא בתא המעצר, כי אם ישחררו אותו למעצר בית או מהמעצר בכלל, הוא למעשה ינצל את ההזדמנות על מנת לבצע מעשה פשע נוסף או ינסה את מזלו ואף יברח. במקרים מעין אלה הוא יישאר במעצר, אבל אם מצליח עורך הדין הפלילי להראות כי אין כל סכנה שהוא מהווה לסביבה, הוא יכול לבקש העברה של העציר אל מעצר בית, שם הוא חייב להישאר בתחום מאוד מסוים של מרחק, לרוב עם אזיק מיוחד אשר מראה את הנקודה שבה הוא נמצא בכל שלב ושלב עד אשר הוא מועבר מחדש למשטרה ואל בית המשפט להמשך הדיון בעניין בו הוא מואשם.

אהבתם את המאמר?

Share on Facebook
Share on Twitter
Share on Linkdin
Share on Pinterest

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אתכם