מחיקת נתוני אשראי – מה זה אומר?

באפריל שנת 2019 עודכן חוק נתוני אשראי בישראל ובו תקנות וחוקים חדשים בכל הנוגע לאיסוף נתוני אשראי על כל אדם ואדם בישראל. הנתונים נאספים מתוך הפעולות שלכם בבנקים ובחברות האשראי שלכם ומועברים לבנק ישראל. משם אלה נאגרים ונאספים ובונים, בהתאם להתנהלות שלכם, את דירוג האשראי שלכם. שזהו מדד מספרי או ציון אם תרצו המוענק לכל אדם בהתאם להתנהלות הכלכלית שלו. לכל אדם שמורה הזכות למחוק את נתוני האשראי שלו ולמנוע מחברות אשראי, בנקים וחברות אחרות לראות את נתוני האשראי. מה זה אומר? האם זה בהכרח טוב? ומתי אם כן כדאי לעשות את זה? על כך ועוד בכתבה הבאה.

מה זה אומר מחיקת נתוני אשראי?

כל נתוני האשראי שלכם מתאספים בבנק ישראל ומשם מועברים למאגר נתוני אשראי המנוהל על ידי לשכות האשראי BDI ו-D&b ואלה מעניקים ציון אשראי באופן אוטומטי דרך המערכת שלהם בהתאם לנתונים שלכם. אם יש לכם פעולות טובות בהתנהלות הכלכלית שלכם – תזכו לשיפור בדירוג האשראי שלכם. אם יש לכם פעולות לא טובות כמו תשלום שחזר, כמות הלוואות גבוהה, אי עמידה בתשלום, תביעת הוצאה לפועל נגדכם, הגבלה בחשבון או כל דבר אחר בסגנון – תצברו נקודות שליליות שיורידו את דירוג האשראי שלכם.

אז מה זה אומר מחיקת נתוני אשראי והאם זה טוב?

מחיקת נתוני אשראי היא בעצם הזכות של כל אדם להחליט שהוא מוחק את הנתונים המוצגים ללשכות האשראי הללו וחברות אשראי ובנקים לא יוכלו לראות את הנתונים וההיסטוריה שלכם בשנים האחרונות בכל הנוגע להתנהלות הכלכלית שלכם. על הנייר נשמע טוב אך לפעמים זה לא דבר טוב ועשוי לגרום למחשבה שאתם מסתירים התנהלות לא תקינה בצורה משמעותית ולכן עשויה להשפיע עליכם במידה ניכרת אם תבקשו משכנתא או אשראי מסוים מהבנק. מתי זה כן עשוי להיות מועיל? התייעצו על כך עם יועץ פיננסי מקצועי ומנוסה שיכיר היטב את המצב שלכם וידע לייעץ לכם בהתאם. מידע נוסף באתר http://www.clr.co.il/

אהבתם את המאמר?

Share on Facebook
Share on Twitter
Share on Linkdin
Share on Pinterest

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אתכם