מהם דמי הבראה

דמי הבראה הינו תשלום שמגיע לכל עובד שכיר, שהשלים לפחות שנת עבודה אחת במקום העבודה שלו. חישוב דמי ההבראה מתבצע בהתאם לוותק של העובד במקום העבודה הנוכחי שלו, כאשר התשלום מתבסס על 378 ₪ ליום עבור עובדים במגזר הפרטי, או לחילופין, 432 ₪ ליום, עבור עובדים במגזר הציבורי. ישנם עובדים הזכאים לקבל סכומים גבוהים יותר, בהתאם לסוג הענף שבו הם עובדים או לחילופין, בהתאם להסכמים מיוחדים. בכל מקרה, חשוב לדעת כי לא ניתן לוותר על דמי ההבראה או על חלק מהם, לכן לא ניתן להתנות זאת באמצעות חוזה או הסכם מול המעסיק. כמו כן, כדאי להדגיש כי התשלום של דמי ההבראה אינו מותנה בשהייה של העובד בנופש או בבית הבראה מכל סוג, אלא מדובר על תשלום שמגיע לכל עובד שעבד לפחות שנה באותו מקום העבודה.

דמי הבראה – נקודות חשובות שכדאי להכיר

חשוב להדגיש כי הגובה של דמי ההבראה המשולמים לכל עובד, מותנה בוותק של העובד, במקום העבודה שלו ובהיקף המשרה שלו. למשל, עובד שעבד שנה שלמה באותו מקום העבודה במשרה מלאה, זכאי לקבל 5 ימי הבראה. אך עובד שעבד את אותה השנה בדיוק בהיקף של 70% משרה, זכאי לקבל את האחוז היחסי מהסכום הזה. ככל שהוותק של העובד עולה, כך מספר ימי ההבראה המגיעים לו לפי חוק גדל, כך שעובד שעבד למשל 20 שנה ויותר באותו המקום, זכאי לקבל 10 ימי הבראה. עם זאת, ישנם מקצועות בהם דמי ההבראה גבוהים יותר, למשל עובדי ניקיון, עובדי שמירה, עובדי בתי מלון ועוד.

לסיכום, אם שאלתם מהם דמי הבראה, דעו כי הם מהווים תשלום חובה עבור כל עובד שעבד לפחות שנה שלמה באותו מקום העבודה. החישוב של גובה דמי ההבראה, תלוי בהיקף המשרה ובוותק של העובד.

אהבתם את המאמר?

Share on Facebook
Share on Twitter
Share on Linkdin
Share on Pinterest

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אתכם