יש לכם אזרחות אמריקאית וגם ישראלית? כל מה שאתם צריכים לדעת מבחינת מיסים

סוגיית המיסים של אזרחי ארצות הברית שהם גם אזרחים ישראליים, היא סוגיה מורכבת הדורשת לא פעם את המעורבות של אנשי מקצוע בתחום המיסוי.

לפני הכול חשוב לדעת כי אזרחי ארצות הברית, מחויבים בתשלומי מס על הכנסות שהם מרוויחים בכל רחבי העולם. שאר האזרחים, אשר מרוויחים כסף בארצות הברית, אלו יהיו חייבים בתשלומי מס לארצות הברית על הרווחים אותם הם הרוויחו שם.

מכאן עולה כי אזרח אמריקאי שעלה לישראל, הוא יהיה כפוף לחוקי המס הן הישראלים והן האמריקאים.

כלומר, בכל מקרה כזה, יהיה על האזרח האמריקאי שהוא גם ישראלי, להגיש דוחות מס גם לרשויות בארצות הברית וגם לרשויות המס בישראל ולחתום על מסמך ה- FATCA  ולמלא את טופס FBAR.

אמנה בין ישראל לארצות הברית

קיימת אמנה בין ישראל לארצות הברית אשר מיועדת למניעה של כפל מס.

באופן כללי זכאית ארצות הברית לקבל את מס ההכנסה של אזרחי ארצות הברית אשר חיים בישראל. אך באופן עקרוני, כאשר תושב ישראלי הוא גם בעל אזרחות אמריקאית, או שהוא בעל כרטיס גרין קארד, הרי שהוא אמור לשלם את המיסים בראש ובראשונה לישראל היות ולישראל יש את זכות המיסוי הראשונית. זאת, תוך כדי שהוא זכאי לקבל זיכוי ממס בארצות הברית (בין על פי האמנה ובין על פי הדין הפנימי)

עולים חדשים – מה דינם?

בתחום הזה של אזרחים ישראליים שהם גם אזרחי ארצות הברית עולים הרבה מאוד שאלות. כך למשל עולה השאלה, מה יהיה דינו של אזרח ארצות הברית שעלה לישראל. הוא אמור ליהנות מההטבות ומהקלות המס הניתנות לעולים חדשים. אז האם במקרה כזה הוא יצטרך לשלם מס גם לארצות הברית? למעשה השאלה הזו מתייחסת הן לתושבים חוזרים והן לאנשים שהם בעלי גרין קארד בארצות הברית.

לשם כך מומלץ מאוד לקבל ייעוץ מס אמריקאי בכל הנושא הזה ואף להיעזר באנשי מקצוע לצורך תכנון מס בצורה הכי מתאימה והכי נוחה לכל אזרח.

ישנם עוד נושאים רבים הדורשים הבנה של אנשי מקצוע. כמו מס יציאה, דיווח על אחזקה בתאגידים, מס עיזבון, קנסות ועוד.

אהבתם את המאמר?

Share on Facebook
Share on Twitter
Share on Linkdin
Share on Pinterest

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אתכם