מהו היטל השבחה?

היטל השבחה הוא למעשה סוג של מס המוטל על בעלי נכסים כפי שנציין להלן. מדובר על מיסוי ברמה המקומית. כלומר, דרישת התשלום נשלחת מהרשות המקומית שבשטחה ניצב הנכס. היווצרות ההיטל נובעת מכך שהנכס הושבח, כלומר בשל שיפורים או זכויות שחלו או יכולות לחול בו, ערכו עלה. לדוגמא, כאשר רשות מקומית מאשרת תוספת בניה שביקש בעל נכס או כאשר שונתה תוכנית בניין עיר (תב"ע) באופן שמתיר להכניס שיפורים בנכס, השווי עולה לרוב בצורה דרמטית. 

מתי נדרשים לשלם את ההיטל 

היטל השבחה למעשה הופך את בעל הנכס ואת הרשות המקומית לשותפים שווי זכויות. כלומר, בגין שווי ההשבחה נדרשים לשלם מחצית שהשיפור בערך הנכס. רגע החיוב בביצוע התשלום איננו רגע מתן ההיתר לתוספת בניה או שינוי תוכנית בניין עיר אלא מכירת הנכס וקבלת התמורה. כלומר, כאשר השבחת הנכס ממומשת, יש לבצע את תשלום ההיתר. ניתן, במידה ורוצים, לשלם את ההיטל במועד מוקדם יותר, כלומר מיד כשמבצעים השבחה כגון הוספת חדר, בניית מרפסת נוספת וכדומה. 

מתי נכנס לתמונה שמאי מקרקעין

הערכת שווי של נכס וכן הערכת השווי של השבחה נעשים על ידי שמאים מוסמכים. ניתן להגיש ערעור על גובה חבות ההיטל, במידה ונראה כי הוא גבוה מדי ולהשיג הפחת היטל השבחה. בכדי שניתן יהיה להימנע מתשלומי יתר, כדי להגיש ערעור עם סיכויי הצלחה גבוהים וכדי להימנע מתוצאה מאוד לא רצויה, כגון העלאת גובה ההיטל לאחר ערעור, חשוב להתייעץ עם איש מקצוע מוסמך. שמאי מקרקעין יוכל להעניק את חוות דעתו בכל מה שקשור עם היטל השבחה והשפעתו על הכיס שלכם. ניתן לקבל ייעוץ מקצועי, במידה ואתם נדרשים לשלם היטל השבחה בגין עליית ערך המקרקעין ורוצים לערער על גובה הסכום.  

 

אולי יעניין אותך גם היטל השבחה בקריות

אהבתם את המאמר?

Share on Facebook
Share on Twitter
Share on Linkdin
Share on Pinterest

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אתכם