בית אבות לתשושי גוף/תשושי נפש – מה ההבדל?

רבים מעוניינים לדעת מה ההבדל בין תשישות גופנית לבין תשישות נפשית והאם מחלקות של חברות סיעוד המציעות שירות לתשושים, הן מחלקות המשרתות גם את תשושי הנפש וגם את תשושי הגוף. במאמר זה נרחיב אודות ההבדל בין בתי אבות המציעים שירות לתשושי נפש ולתשושי גוף. 

תשושים גופנית ונפשית – מה ההבדל?

  • תשישות גופנית – ישנם בתי אבות המספקים שירות דיור תומך למבוגרים תשושי גוף. כלומר, לאנשים מבוגרים אשר אינם מתפקדים כבעבר, ולכן זקוקים לעזרה בפעולות שונות. חשוב להבין שמבוגרים אלו אינם מוגדרים כקשישים סיעודיים. קשישים תשושי גוף הם אותם אנשים מבוגרים אשר מתנהלים באופן עצמאי אך צריכים עזרה קלה בפעולות היומיומיות, כמו למשל רחצה, ניקיון הבית וסידור תרופות.
  • תשישות נפשית – כאן מדובר על קשישים אשר אינם מתמצאים בזמן ומקום. כלומר, יש להם ירידה קוגניטיבית והם זקוקים בדרך כלל להשגחה לאורך כל שעות היממה. חשוב לציין שתשישות נפשית אינה נובעת מפגיעה תפקודית במוח, אלא בעיקר בזיכרון. תשושי נפש לעיתים אינם מודעים לסביבתם ולעיתים יש להם קושי בכל הקשור אל ביצוע פעולות יומיומיות, כמו למשל אכילה, שתייה, רחצה, הלבשה ועוד.

בית אבות לתשושי גוף

לא כל בית אבות מספק שירות גם לקשישים תשושי נופש וגם לתשושי גוף. שכן, מדובר על שני דברים שונים לחלוטין. בית אבות לתשושי גוף בפתח תקווה למשל מספק מסגרת מתאימה לאנשים שהכושר התפקודי שלהם נפגע באופן חלקי ביותר וזקוקים לליווי חלקי ותמיכה לאורך שעות היום. תשושי גוף הינם בעלי מחשבה צלולה ויכולים לנהל שגרת חיים עצמאית בכוחות עצמם. בית אבות לתשושי נפש לעומת זאת יהיה חייב בהכנה מקדימה וצוות סיעודי שכן מדובר על קשישים שאינם עצמאיים וחייבים במסגרת שעיקרה השגחה וטיפול במהלך כל שעות היממה. 

אהבתם את המאמר?

Share on Facebook
Share on Twitter
Share on Linkdin
Share on Pinterest

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אתכם