דגשים חשובים לגבי הפקעות מקרקעין

עולם הנדל"ן הישראלי הוא תחום עיסוק מאוד מורכב, שמתייחס לאירועים שונים בין גורמים שונים. ואולם, אחת הסוגיות המשפטיות המעניינות ביותר בתחום היא הפקעת מקרקעין. החוק הישראלי מתיר לרשויות המדינה השונות, לטבוע לעצמן נכסי נדל"ן, להפקיע אותם ולעשות בהן שימוש לצרכים ציבוריים, על פי ראות עיני המוסד. זו היא לא החלטה שרירותית, אלא מחייבת את המדינה להציג הסברים, כך שלאזרח יש סיכוי להתמודד משפטית עם אירוע כזה ולשמור על זכויותיו החיוניות למגורים הוגנים ולאחזקת שטחים, בבית המשפט.

 

שלוש נקודות מפתח בתחום הפקעות מקרקעין

במקרה ואתם מתמודדים עם אירוע הפקעת מקרקעין, חשוב להתייחס לדגשים הבאים, כדי לשמור על הזכויות הבסיסיות שלכם:

  1. למדינה אכן מותר להפקיע שטחים, אך אין מדובר על החלטה סופית וחלטוה. לכם, כבעלי השטח יש זכות לערער על ההחלטה ולבקש הגנה משפטית בתחום זה.
  2. לעיתים רבות, כפיצוי על הפקעות מקרקעין מציעה המדינה לתושבים או לבעלי הקרקע, פיצוי כספי בגין הנזקים. ואולם, מיקוח יכול להביא לכדי הגדלת סכום הפיצויים והפיכתו לאטרקטיבי במיוחד.
  3. תשומת לב ללוחות הזמנים הצפופים בתהליך, יכולה להציל את הקרקע היקרה שלכם. אתם רוצים לעשות הכל כדי לפנות במועדים הנתונים לכם לרשויות המדינה, ולא, יופקעו השטחים ללא אפשרות לטיפול משפטי כפי שמגיע לכם.

עבודה על פי הכללים לטיפול מושלם בבעיה

על כל צרה שלא תהיה, למן הרגע שבו קיבלתם את ההודעה על הפקעת השטח, חיוני לשכור את שירותיו של עורך דין מייצג, בעל התמחות בתחום המקרקעין. עורך הדין ילמד את מצבכם המשפטי ואת דרישת המדינה. ורק לאחר מכן, יוכל להציע לכם את אסטרטגיית ההתמודדות הנכונה והיעילה ביותר למצב בו אתם נמצאים.

אהבתם את המאמר?

Share on Facebook
Share on Twitter
Share on Linkdin
Share on Pinterest

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אתכם