מחיקת רישום פלילי

כל אדם אשר מבצע עבירה פלילית, נאלץ להתמודד עם רישום פלילי אשר מופיע בתיק האישי שלו במשטרה. רישום זה יכול להשפיע עליו במובנים רבים, בין אם במובנים מקצועיים ובין אם במובנים אישיים, שכן מדובר על כתם לכל החיים.

מאחר ובמקרים רבים מדובר על עבירות יחידות שאותו גורם ביצע, ולא פעם מדובר על עבירות שעבר זמן רב מהיום בו הן בוצעו, אזי שיש היגיון וטעם בכל הנושא של מחיקת רישום פלילי, על מנת לאפשר לאותם אנשים, לקיים אורך חיים סדיר, להיות מסוגלים להתקבל אל מקומות עבודה שונים ועוד.

בסדרי המשפט הישראלי קיים תחום שלם שקשור לנושא של מחיקת רישום פלילי. תהליך אשר מתבצע בעזרת עורך דין פלילי, וכן הוא חייב להתבצע על ידי גורמים ספציפיים, קרי משטרה ורשויות החוק, מן הסתם, בהתאם לכללים.

מחיקת רישום פלילי יכולה להתבצע במספר מקרים, למשל, כשמדובר על תיק סגור, אחרי תקופה מסוימת כשהתיק נסגר הרי שאפשר לבקש שיתבטל הרישום שלו, כנ"ל לגבי עבירות שבוצעו וחלו התיישנות שלהן. צריך לומר לא בכל מקרה ניתן לבטל את הרישום הפלילי, שכן יש מקרים בהם קיים אינטרס ציבורי שיהיה רישום כזה, למשל במקרה של עבירות מין או עבירות אלימות.

יש מקרים בהם המדינה תסרב לבטל רישום פלילי גם מסיבות אחרות, למשל, אם יש צורך של המשטרה במידע זה, אם מדובר על אנשים שביצעו כמות גדולה של עבירות וכן מסיבות אחרות. חשוב להדגיש, שיש למדינה את הזכות להחליט מתי והאם לעשות זאת.

בעקרון, המדינה תעדיף במקרים רבים לבטל רישום פלילי לקטינים יותר מאשר לאנשים בוגרים ולו מהסיבה הפשוטה, כך היא מאפשרת להם למעשה להתחיל דף חדש. אם אותם קטנים יצטרכו להתמודד עם רישום פלילי בעתיד, הם יתקשו להשתלב בחברה.

על מנת לבטל את הרישום הפלילי, יש לפנות למטה הארצי, חוליית ביטול רישום, שם ידונו בבקשה על פי הנתונים והמידע שעומד לרשותם, ואז הם יחליטו כיצד לנהוג, האם יש לבטל את הרישום או להשאיר אותו על כנו, כפי שהוא.

למידע נוסף בנושא ניתן לקרוא באתר https://bayerlaw.co.il/

אהבתם את המאמר?

Share on Facebook
Share on Twitter
Share on Linkdin
Share on Pinterest

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אתכם